Ajans Gebze

SON DAKİKA

Darıca’da virüse karşı tüm kurumlarla birlikte mücadele ettik
Darıca’da virüse karşı tüm kurumlarla birlikte mücadele ettik
14:14
19 Haziran 2021


Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ulaş Doğan, sanayinin yoğun olduğu, İstanbul ile sınır olan Gebze Bölgesi’nde çok zor şartlar altında, büyük bir uğraş veren sağlık ordusunu yönetti.

Konumu gereği vaka sayılarının en yoğun olduğu bölgelerden olan Kocaeli’nin Batı Yakası'nda Darıca Farabi Hastanesi pandemi hastanesi olarak hizmet verdi. Virüsün pik yaptığı dönemlerde çok zor zamanlar geçirildi. Dr. Ulaş Doğan, Darıca’da zor günleri tüm kurumların ortak çabası ve birlikte mücadele etmesi ile aştıklarını belirterek, Darıca’da kurumlar arasında ki bu dayanışma ve yardımlaşmanın devam ettiğini söyledi.

 

Vaka sayılarının tavan yaptığı süreçleri bizlerle paylaşır mısınız? Geride kalan bir yılı aşkın sürede hangi dönemlerde büyük bir yoğunluk oldu ve bu yoğunlukta neler yaşandı?

Darıca da ilk vaka 18 Mart 2020 tarihinde görüldü. Ardından Nisan ayında artışa geçti. Dini bayramlar sonrası artışlara şahit olduk. Haziran ayında dip görmüşken Eylül ayının 3 haftası tekrar artışa geçti. Kasım ayında ise artık ne yazık ki vaka sayımız pik yaptı. Yılbaşında biraz düşüşe geçse de Şubat ayından itibaren artış devam ediyor.

 

Sanayi kenti olmamız, İstanbul ile komşuluk, sanırım vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu bölgedeyiz. Pandemi sürecinde neler yaşadık, nasıl üstesinden geldik?

 

Henüz vaka görülmeden önce aldığımız koruyucu, önleyici tedbirlerin etkili olduğunu söyleyebilirim. Karantina uygulamaları, tedbir, teşhis ve yayılımı önleme konusunda hızlı davrandık. Eğitimlere büyük önem verdik. Halkımıza yönelik eğitim ve bilgilendirmeleri her ortamda yazılı ve sözlü bir şekilde tüm iletişim kanallarını kullanarak (afiş, pankart, broşür, basın-yayım, stand açma vs.) yaptık.

Koruyucu tedbirler kapsamında; ilçemizde faaliyet gösteren kuaför, fırın, kargo firmaları, market, eczane, pazarcı esnafımızdan ve belirli aralıklarla kamu kurumlarında görevli personellerden numuneler alarak alacağımız ilave tedbirlere rehberlik etmesini sağladık ve çıkan sonuçlar üzerinden eylem planlarımızı uygulamaya aldık.

Ayrıca vatandaşlarımızdan gelen test ve hastane nakil talepleri alınmakta ilgili ekiplere bildirilmektedir. Bugüne kadar farklı zaman dilimlerinde sağlık ve sağlık dışı kurumlardan geçici görevlendirme ile gelen çalışanlarımızla birlikte iki vardiyalı olarak yaklaşık 180 personel görev yapmıştır.

Bu ekibimizin sunduğu hizmete paralel olarak saha filyasyon ekibimiz görev almaktadır. Saha ekiplerimize İl Sağlık Müdürlüğümüzün tahsis ettiği araçlar dışında Darıca Belediyemizin büyük katkısı olmuştur. Bu ekipler, merkezden atanmış vakalara ev ziyareti yaparak ihtiyaç halinde ilaç vermekte ve bilgilendirme yapmaktadır.

Ayrıca alınan test taleplerinin değerlendiren ve ev ziyareti yaparak numune alan test ekiplerimiz, ağır semptomları olan vakarların ileri tetkik ve tedavisi için Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanemize ulaşımı sağlayan hastane nakil ekiplerimiz bulunmaktadır.

Covid-19 aşılarının Kurumumuza teslim edildiği günden başlayarak ev ziyaretleri ile Bakanlığımızın belirlediği yaş gruplarına bağışıklama hizmeti veren aşı ekibimize büyük katkı sağlayan Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticilerimize ve meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak ele almamız gerektiğinin bilinci içinde tedavi edici sağlık hizmetlerine de büyük önem vermekteyiz. Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin pandemi hastanesi olması, İlimizin batı yakasında bir ilçe olmamız ve İstanbul ile sınır komşusu olmamız nedeniyle ciddi anlamda yoğunluk yaşamaktayız. İlk günden itibaren hastanemiz yönetimi ile zamanında alınan tedbirler sayesinde süreci büyük yara almadan yönettik.

Pandemi süresince biz sağlık çalışanlarına desteğini esirgemeyen o kadar çok kamu/özel kurumlar, kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, iş insanı oldu ki buradan isimleri saymakla bitiremeyiz. Buradan hepsine şükranlarımı sunuyorum.   

 

Vefat eden çalışma arkadaşlarınız oldu. Bu isimlerin vefat haberini aldığınızdaki duygularınızı ve vefat eden çalışma arkadaşlarınızla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Ne yazık ki, Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanlarından Dr. Mehmet KARAKUM hocamızı Covid nedeniyle kaybettik. Diğer meslektaşlarımız gibi Mehmet Hocamızın da acı haberini aldığımda derin bir üzüntü yaşadım. Büyük bir özveriyle görevini icra eden, herkes tarafından sevilen, spor yapmaya düşkün örnek davranışlar sergileyen bir dostumuzu kaybetmek hepimizi yasa boğmuştur.

Darıca’da aşılama çalışmaları ne düzeyde, herhangi bir sorun yaşanıyor mu?

14 Ocak 2020 tarihinde ilçemizde COVID -19 aşı uygulaması başladı. 12 Şubat 2020 de ise ikinci dozunu uygulaması başladı. Hedefimiz nüfusumuzun % 91,5 oranında aşılamasını yapmak. Yaptığımız incelemelerde aşı yapılamamış olan kişilerin Covid-19 pozitif geçmişi olduğu veya aşı reddi olduğu anlaşılmıştır.

Aşılama faaliyetleri yürütülürken sorun diyebileceğimiz konu vatandaşlarımızın kulaktan dolma bilgilerle aşı olmak istememeleri üzerine yaptığımız ikna çalışmasıdır. Bunun dışında sorun yaşanmamıştır.

Ramazan ayında ki kısıtlamaların vaka sayılarına etkisi ne oldu?

Üzülerek ifade etmek isterim ki; hem mübarek Ramazan ayı olması hem de alınan kısıtlama tedbirlerinin olumlu anlamda etki edeceğini vaka sayılarında düşüş olacağını öngörmüş olmamıza rağmen, tüm kurumlarca alınan onca tedbirlere rağmen sayılarda düşüş yaşanmamıştır. Ramazan ayının son iki haftasını kapsayan kısıtlamalar vaka sayalarında ciddi anlamda düşüş sağlamıştır. Ancak bu kısıtlamaların da olumlu etkilerini önümüzdeki süreçte göreceğiz. Şunu bir kez daha belirtmekte yarar var, bu salgınla mücadele hala devam ediyor. Vakaların düşmesi de, aşılama da, bizi hastalık bitti rahatlığına sokmasın. Tedbirlere sıkı sıkıya uyalım, tedbiri elden bırakırsak, yeniden sıkıntılı günler yaşarız.,

Ulaş Doğan Kimdir?

 

1981 Malatya doğumlu olan Dr. Ulaş Doğan, 2009- 2015 tarihlerinde öğrenim gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Bahçesaray Devlet Hastanesi Başhekimliği, Çatak Devlet Hastanesi Başhekimliği, Bahçesaray TSM Başkanlığı görevlerinde bulunan Dr. Ulaş Doğan, Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü görevine getirilmeden önce, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcılığına getirilmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum