Ajans Gebze

SON DAKİKA

‘Denizleri anladık’ ama yine de sevemedik
‘Denizleri anladık’ ama yine de sevemedik
13:34
6 Mayıs 2021

Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan 25, Hüseyin İnan 23 yaşındaydı asıldıklarında.

Büyük suç işlemişlerdi(!), asılmayı en az 20 kez hak etmişlerdi(!)

Komünistlerdi, düzeni değiştireceklerdi, din elden gidiyordu, silahlı örgüt elemanaydılar,…benzer bir çok suç atfedilmiş, öfke duyulmuş, bir nesil öyle yetiştirilmişti.

Oysa Denizler bunların hiçbirisi değildi.

Ellerinde kan yoktu, Denizlerin…

1972 yılında sıkıyönetim komutanlığı idamlarına karar verdiğinde, mecliste yapılan oylama da Süleyman Demirel asılmalarına ‘evet’ derken, Bülent Ecevit ‘hayır’ demiş, Necmettin Erbakan ve Ayparslan Türkeş, oylamaya katılmamıştı.

Peki bu gençlerin neydi gerçekte suçları; ABD Askerlerini taşıyan 6. Filo Kabataş açıklarına demirlemiş, yanke köpekleri Türk kızları ile ihtiyaç giderecek, Türkler bu köpeklere hizmet edecekti.

Deniz Geçmiş ve arkadaşları bu duruma tepki gösterdi, isyan etti, başkaldırdı, ABD askerlerini Dolmabahçe’den denize döktüler.

Türkiye’nin bağımsızlığını istediler, tam bağımsız Türkiye için savaş verdiler.

Bugün 6 Mayıs, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 49 yıl önce bugün asıldılar, bir an bile tereddüt etmedi  bu genç fidanlar, geri adım atmadılar, inandıkları yol idama çıktığında bile o yolda emin adımlarla yürüyüp, idam sehpasına tekmeyi kendileri atabildiler.

Kimseyi öldürmemiş, hiç ihanet etmemiş, bölücülük yapmamışlardı, ‘pişmanız’ deseler belki de salıverileceklerdi ama hiçbir an pişmanlık göstermediler, kararlılıkla, cesaretle yürüdüler ölümün üzerine.

Aradan geçen uzun zaman dilimi, (belki bir 40 yıl sonrasında) Türkiye tüm katmanları inandı, Denizlerin suçsuzluğuna, hatta saygı duymaya başladılar, tam bağımsız Türkiye mücadelelerine, haksızlık ve adaletsizliğe başkaldırmalarına…

Türkiye Denizleri geçte olsa anladı ama sevme konusunda, sahiplenme konusunda hala tereddüt ediyor…

Denizleri sevmenin, sahiplenmenin sonu sanki CHP’ye gider gibi bir endişe var, tedbirli, temkinli olma durumu var.

Bu Ülke’nin genç fidanları, 16-17 yaşlarında ‘tam bağımsız Türkiye’ diyebilen, ABD’ye kafa tutan, ölüme bile cesaret ve kararlılıkla gidebilen, eşit hak, adil yaşam isteyen bu gençler Türk gençleriydi, bunları sevmek, sahiplenmek, anmak kimseyi bir yere götürmez, sadece bizim daha güçlü ve daha özgür olmamızı sağlar, bunda da korkulacak bir şey yok.

 

 

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum