Ajans Gebze

SON DAKİKA

Eğitim İş, öğretmenlerin yaşadığı sorunları tek, tek sıraladı…
Eğitim İş, öğretmenlerin yaşadığı sorunları tek, tek sıraladı…
17:42
24 Kasım 2020

Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 Nolu Şube 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle sendika binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Eğitim İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu, öğretmenlerin yaşadıkları sıkıntıları bir bir sıraladı.

“DEĞERLİ HİSSETMESİNE YETMEMEKTEDİR”

İşte Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Sabri Mutlu’nun açıklamaları; “Bugün Öğretmenler Günü, biz eğitim emekçileri için sadece bir kutlama değil, sesimizi duyurmanın da günüdür. 39 yıldır ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanan bu tarihin aynı zamanda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mektepleri'nin kendisine verdiği "Başöğretmen" ünvanını kabul etmesinin yıldönümü olması da bizlerde uyandırdığı hissiyatı büyütmektedir. 24 Kasımlarda öğretmenlere verilen çiçekler, okunan şiirler, gönderilen sevgi mesajları yüzlerimizi güldürse de, ne yazık ki bu güzel gelenekler bile artık öğretmenlerimizin kendisini değerli hissetmesine yetmemektedir. Zira öğretmenlerimizin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları emek körü politikalar çerçevesinde her geçen gün biraz daha geriletilmeye çalışılmaktadır.  

SORUNLARI TEK TEK SIRALADI

Son 20 yılda valisinden Cumhurbaşkanı'na kadar öğretmeni azarlama hadsizliğini adeta bir ritüel haline getirenler her Öğretmenler Günü'nde en cümbüşlü övgüleri dizmeyi kimseye bırakmasa da, biz eğitim emekçileri için gelinen acı nokta şöyledir:

  1. Ülkemizdeki eğitim ve bilim emekçileri, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralardadır. Küresel salgın sürecinde neredeyse sabah akşam bilgisayar başında, mesai kavramından yoksun bırakılarak çalışan öğretmenlerimiz, yüz yüze eğitim döneminden daha fazla çalışır hale gelmiştir. Seçim boyunca hükümetin dilinden düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmamıştır.
  2.  Yeni nesillerin ve dolayısıyla geleceğin mimarlığı olan öğretmenliği yapmak için üniversite sıralarında dirsek çürüten yarım milyona yakın gencimiz, atanmadığı için mesleğine kavuşamamanın hayal kırıklığı içinde yaşama tutunmaya çalışmaktadırlar.  
  3.   Kamuda mesleğini icra eden öğretmenlerimiz, keyfi disiplin cezaları, sürgün niteliğinde görevlendirmeler ve liyakatsiz atanan yöneticilerin mobbingine maruz kalırken, özel okullardaki meslektaşlarımızda AVM'lerde okul tanıtımı yapmaları bile istenir hale gelmiştir.  
  4.  Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Öğretmenleri kendi aralarında bölerek sömürenler, kadro isteyen öğretmenleri azarlayacak cürete ulaşmıştır.    
  5.  Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması eğitimde niteliği artırmaya yetmemiştir. Gerici müfredat; tarikatların vakıf adı altında okullara sokulması; sürekli değişen sınav sistemi; çağın gereklerine değil sermayenin ihtiyaçlarına göre atılan adımlar; ikili eğitim ve taşımalı eğitim utancının hala sürdürülmesi gibi rahatlıkla uzatılabilecek bir liste nedeniyle öğretmenler, veliler ve öğrenciler için cehenneme dönmüştür.  
  6.  Meslek itibarı zayıflatılan, statüleri düşürülen öğretmenler, çok kolay tehdide uğrar, şiddete maruz kalır hale gelmiştir.  
  7.  “TOPLU SÖZLEŞME HAKKININ TANINMASI ŞARTTIR”

 Bu karanlık tablonun aydınlığa kavuşması için;   • Öğretmenlerin sosyo-ekonomik statülerini yükseltecek önlemler alınması, • Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesi, • Gerici, ırkçı ve bölücü kadrolaşmanın önlenmesini, • Eğitim yöneticiliği için nesnel ölçütlerin geçerli kılınması, • İş güvencesinden yoksun sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmesi, • Eğitim kurumlarımızın personel ihtiyacının, hükümetin ekonomi ve eğitimde din eksenli politikaları ile değil, gerçekçi bir biçimde belirlenmesini, yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesi, • Ülkemizin koşulları göz önünde bulundurularak, yeni bir öğretmen yetiştirme sistemi geliştirilmesi, • Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınması, • Eğitim çalışanları ve tüm kamu çalışanlarının örgütlenme haklarının önündeki bütün engellerin kaldırılıp, grevli toplu sözleşme hakkının tanınması şarttır.  

 “BİR GÜN DEĞİL HER GÜN GÜLEBİLECEĞİ”

Ülkesi için parlak bir gelecek düşleyen herkes bilmelidir ki o güzel günler, ancak öğretmenlerin hayat telaşına düşmeden, baskı görmeden, kendilerini sadece işlerine adayarak çalışabileceği günler sayesinde gelecektir. Tüm olumsuzluklara rağmen Başöğretmen Atatürk'ün dediği gibi "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller" yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor; öğretmenleri bir gün değil her gün gülebileceği günleri görmek için mücadelemize güç vermeye davet ediyoruz.  

Kocaeli koz

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum