Ajans Gebze

SON DAKİKA

Eleştiri yaparken, çözüm önerisini de sunuyoruz
Eleştiri yaparken, çözüm önerisini de sunuyoruz
13:32
20 Haziran 2021

Tecrübeli bir siyasetçi, başarılı bir hukukçu, Gebze’yi seven ve önemseyen bir anne Saide Arslan Çalışkan . CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyesi ve parti sözcüsü olan Arslan Çalışkan , “Gebze Belediyesi’nde itiraz ettiğimiz, eleştirdiğimiz hemen her projeye ilişkin alternatif öneri, çözüm yolları da öneriyoruz. Çalışmaların önünü tıkayan değil, aksine önünü açan, kolaylaştıran, doğruya yaklaştıran bir tutum sergiliyoruz” dedi.

Ankara Hukuk mezunu, çeyrek asırdır siyasetin içinde olan her anlamda başarılı olmuş, bir çok hemcinsi için rol model olan Saide Arslan Çalışkan ile Gebze’yi, Gebze’de ki siyaseti ve CHP’nin Gebze Belediyesi’nde ki tutumunu konuştuk.

Saide hanım siz İlçe Başkanlığı, Milletvekilliği aday adaylığı, meclis üyelikleri yaptınız, Gebze’yi ve Gebze’nin sorunlarını iyi biliyorsunuz, size göre Gebze’nin en önemli sorunu nedir?

Saide Arslan Çalışkan ; “Gebze’nin en önemli sorunu planlı kentleşememek. Hızlı büyüyen ve bir anda büyük göç alan Gebze, ne yazık ki, kentleşme yolunda doğru adımlar atamamış. Geçmişten gelen bu sorun, maalesef ki, bugün karşımıza bir çok sorunu da beraberinde getiriyor.Örneğin trafik gibi bir çileyi çıkartıyor. Tapu ve benzer sorunlar da planlı kentleşmemenin sonucu. Başka önemli sorunlarımız da var ama Gebze’nin en önemli sorunu bu”

Gebze Belediyesi’nin ve Büyükşehir’in son iki yılını değerlendirecek olursanız, pandemi süreci de dahi yerel yönetimler süreci size göre nasıl yönetti?

Saide Arslan Çalışkan ; “Öncelikli olarak insanlık büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. Hiçbir şekilde ön görülemez ve geldiği anda ilk etapta tedbir alınamaz bir durumdu salgın hastalık. İlk dönemlerde yapılan hataları hoş görüyle karşılayıp, yok sayabiliriz ama devam eden süreçte, sosyal destek ve kapanan esnafa, işsiz kalan yurttaşa  maddi destek kesinlikle yetersizdi. Ayrıca bu süreçte bütçesinin önemli bir kısmına Gebze’nin katkı sunduğu Büyükşehir, destekler konusunda yeterli olmadığı gibi şeffafta olamadı. Esnafa, çiftçiye, işsize yapılan desteğin ne boyutta olduğunu, kimlere destek yapıldığını Gebze belediyesine sormamıza, yine Büyükşehir belediyesine ayrıca desteklerin ilçelere göre dağılımının ne şekilde ve oranda  oldu gibi hususları sormamıza rağmen öğrenemedik. Bunu mecliste gündeme getirip, bilgi istememize rağmen bu bilgi halen daha tarafımıza verilmedi.  Zaten yeterli bulmadığımız destekler noktasında şeffaflıkta yoktu. İyi niyetli çalışılmış, yardımlar noktasında hakkaniyet gözetilmiş olabilir ama biz ana muhalefet olarak bunun bilgisini yetkililerden alamadık. ”

CHP’nin Gebze Belediyesi’nde ki tutumu ve meclis olarak, önünüze gelen çalışmalara yönelik tutumunuzdan söz eder misiniz?

Saide Arslan Çalışkan ; “Biz yeni seçilmiş meclis üyesi arkadaşlarımızla, önceki ve sonrasında seçilen İlçe Yönetimimizle duruş belirlerken, önümüze gelecek her projeyi dikkate alarak, dersimize çalışarak, itiraz edeceğimiz nokta da önerimizi de sunarak, çalışmaları zorlaştıran değil, kolaylaştıran bir tutum sergileme kararı aldık. Gebze’nin daha hızlı ve doğru hizmet alabilmesi için belediye yönetimine katkı sunmak gibi bir duruşumuzu ilk günden itibaren devam ettirdik. Ayrıca ilk günden itibaren kente dair ve birlikte yönetime katkı sunmak adına projelerimizi hazırlayarak,  16 başlık altında topladığımız kente, kentte yaşayan yaşlısından gencine, işçisinden esnafına, sanayicisine, kadınından erkeğine tüm bireylere yönelik hazırladığımız projelerimizi Gebze Belediyesi’nin ilk meclislerde önümüze getirdiği stratejik plan görüşmelerinde dikkate alınması için meclise sunduk.  Belediye Başkanı bu önerileri dikkate alacağını, stratejik plana yeni çalışmalar dahil edeceğini söyledi, ancak gelinen süreçte birlikte yönetim anlayışını ve önerilerimizi önemsediğini söyleyen belediye başkanımız, henüz daha bu önerilerimizi dikkate almadığı gibi, en son performans programı görüşmelerinde de  2022 yılında stratejik planda yapılacak revizyonda dikkate alınacağını beyan etti”

Peki bu önerilere belediye yönetiminin yaklaşım ve tavrı nasıl olmuştur?

Saide Arslan Çalışkan , “belediye yönetimini burada aslında ikiye ayırmak gerekir; bir belediye başkanı var, muhalefete de kulak vermeye  , dikkate almaya  ve birlikte karar almayı önemsediğini birkaç kararı ile de olsa göstermeye çalışan , bunun yanı sıra bir de  AK Parti grubu var, kesinlikle uzlaşma yanlısı olmayan, tek başlarına kararlar almayı isteyen. Bu durum tabi ki zaman zaman sıkıntılar doğurabiliyor. Ancak, gerek başkanın her iki grubu uzlaştırmaya çalışan tavırları  ve gerekse grubumuzun siyasi üslübu iktidar ile muhalefet arasında büyük sorunlar yaşanmasının önünde engel oluyor. Zaman zaman tansiyon yükselmiyor değil tabi..”

CHP Meclisi olarak, mahkemeye taşıdığınız, ciddi itirazlarınızın olduğu çalışmalar oldu mu?

Saide Arslan Çalışkan ; “biz söylediğim gibi çözüm üreten, belediye yönetiminin çalışmalarını kolaylaştıran bir tutum göstermeyi amaçladık sürekli. Ancak, Gebze’nin yararına olmayacak, yanlış bulduğumuz hiçbir çalışmanın da içinde olmadık. Küçük projeler, Gebze’de küçük bir kesimi ilgilendiren çalışmalara yönelik itirazlarımızı saymıyorum ama büyük ölçekli projeler anlamında, Gebze Millet Bahçesi Projesi’nde yer alan galericiler sitesini doğru bulmadık, tüm itirazlarımız görmezden gelindi ve bu proje ile ilgili mahkeme süreci başlatılacak. Projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir eliyle yapılıyor olmasına rağmen biz CHP Gebze meclis grubu ve büyükşehir meclis üyelerimizle  askıda ki planlara  itiraz ettik , itirazımız reddedildi, şu anda  mahkeme sürecimiz için dava dilekçemizi hazırlama aşamasındayız. Planların iptali için dava açacağız.  Yine Balçık’ta yapılan proje Bakanlık ve Büyükşehir’in çalışması olmasına rağmen CHP Gebze meclis grubu ve büyükşehir meclis üyelerimizle  askıda ki planlara  itiraz ettik , bu ayki büyükşehir meclisinde itirazımız değerlendirilecek, itirazımızın reddi halinde mera alanlarının  sanayiye çevrilmesine yönelik bu planlara karşı da davamızı açacağız.. Eskihisar’da ki iskeleler ve deniz taşımacılığına ilişkin itirazlarımız da var. Kirasını alamadığınız kiracı ile yeniden anlaşma yolunu aramak bir kere mantıkla alakası olmadığı gibi , bizim bu konuda ki diğer eksiklerle birlikte yeniden kirasını vermeyen bir işletme ile anlaşma yolunun aranmasına da itirazımız var.Yine son büyükşehir meclisinde uygun görüş verilen Negmar iskelesinin 90 metre uzatılmasına ilişkin bakanlık nezdinde yürütülen plan çalışmalarını da takip ediyoruz. Askıya çıktığında gerekli itirazları yapacağız.  Eskihisar’da vatandaşın kullanacağı alan sürekli azalıyor. Balıkçıları dinlemek gerek, biz vatandaşımızı dinliyoruz ve burada yapılacak çalışmayla ilgili de düzeltme olmaz ise mahkeme süreci de yaşanacak”

Gebze Belediyesi’ne sunduğunuz önerilerden söz edermisiniz?

Saide Arslan Çalışkan ; “Gebze Belediyesi’nin stratejik planlarına sunduğumuz katkının yanı sıra biz ortak yönetmekle ilgili son derece samimi davrandık. Belediye yönetimi bu ortak yönetme fikrinden sürekli kaçsa da bu yönde önerilerimizi ve talebimizi sürekli dile getirdik. Örneğin Hünkar Çayırı ile ilgili yapılacak çalışma da öncelikli olarak Gebzelinin fikri sorulsun istedik. Belki bir proje yarışması düzenlemek, Gebzeli mimar ve mühendislerden fikir almak, Gebzeli STK’lara sormak, bunlar çok zor şeyler değildi. Ama ne yazık ki belediye yönetimi bunların hiçbirisini dikkate almadı.Yine daha önce belirttiğim gibi 16 başlık altında sunmuş olduğumuz projelerimizde bu güne kadar dikkate alınmadı. Genel birkaç başlık altında söylersek, örneğin çalışan kadınlarımıza yönelik mahalle kreşleri, şiddete uğrayan ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlarımızın çocukları ile birlikte hem şiddetten uzaklaşacakları ve hem de ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için içerisinde mesleki eğitim veren yerlerinde olduğu Kadın ve Çocuk Köyü,işsizliği engellemek adına İstihdam Büroları açmak, dezavantajlı çocuklarımız için eğitim ve her türlü sosyal aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri Çocuk Köyü,  kimsesiz yaşlılarımız için Yaşlı Bakım Evleri, Madde Bağımlılığıyla Mücadele ve Rehabilitasyon Merkezi, Çoban Mustafa paşa külliyesi, Eskihisar Kalesi, Osman Hamdi Bey Müzesi, Ballıkaya Tabiat Parkı benzeri yerlerin turizme kavuşturulması ve görünür kılınması için çalışmaların yapılması, kentin Kent paydaşlarından, sivil toplum örgütlerinden  ve akademik camiadan kişilerle estetik bir kent yaratmak için çalışmalar yürütmek için Gebze Kent Estetik Kurulunun kurulması, ihalelerin daha şeffaf yapılabilmesi için muhalefetinde içerisinde yer alacağı Teklif Alma ve Kabul Komisyonu, halkın yönetime katılımını sağlamak için Mahalle Meclislerinin kurulması gibi projelerimiz bu 16 başlık altında Gebze Belediyesi Meclisine sunulan projelerimiz içerisinde  .’’

 

Uzun yıllardır Gebze’de avukatlık yapıyorsunuz, peki avukatlık mesleğini pandemi nasıl etkiledi, etkilememesi için ne yapılabilir di?

Saide Arslan Çalışkan ; “bu konuda böyle oldu ama böyle daha iyi olabilirdi diye bilmem için ciddi bir çalışma yapmak gerekir ki benimde böyle bir çalışmam olmadığı için ,  bir çözüm önerim bulunmuyor. Hukuk sistemimize ilişkin eksiklere girecek olursak, oradan çıkamayız zaten. Şunu söyleyebilirim zor zamanlar geçirdik, zor zamanlardan geçiyoruz. Mahkemeler oldu, olmadı. Belirlenen saatler, günler de mahkemeler yapılmadı. Her hangi bir planlama yapamadık. Hukuka ulaşım zorlaştı. Hem mahkeme süreçleri, hem de zamanında müdahale anlamında ciddi sıkıntılar oldu. Elbette ki bu hukukçuları maddi anlamda da etkiledi, özellikle genç meslektaşlarımız ciddi sorunlar yaşadı.”

Saide Arslan Çalışkan kimdir?

1971 İspir Erzurum doğumlu olan Saide Arslan Çalışkan , 1972 yılında Gebze’ye geldi. İlk, orta ve liseyi Gebze’de okuyan Arslan Çalışkan , 1996 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak, iş yaşamı için yeniden Gebze’yi tercih etti. Avukatlığa başladığı yıllarda CHP’ye de üye olan Arslan Çalışkan, Gençlik Kolları’nda da görev aldığı CHP’de, 2003 yılında Gebze İlçe Başkanlığı yaptı. 2009 yılında CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi olan Arslan Çalışkan , 2019 yılında da Gebze Belediye Meclis Üyesi oldu. Arslan Çalışkan 2014 yılında da partisinin Kocaeli Milletvekili aday adayları arasında yer oldu. Evli olan Saide Arslan Çalışkan  2 çocuk annesidir.

 

 

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum