Ajans Gebze

SON DAKİKA

EN BÜYÜK SORUNUMUZ TRAFİK
EN BÜYÜK SORUNUMUZ TRAFİK
13:25
20 Haziran 2021

S.S Hasköy Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı, İnşaat Mühendisi, Cumhuriyet Halk Partisi Gebze Belediyesi ve Büyükşehir Meclis Üyesi İbrahim Başçiftci ile Gebze’yi, sporu, Hasköy’ü ve siyaseti konuştuk.

Uzun süre Tayfunspor’a hizmet eden, sporcu ve yönetici olarak Tayfunspor’da yer almış, Gebzespor ile yolları kesişmiş olan Halil  İbrahim BAŞÇİFTCİ, bir sanayici, spor adamı ve siyasetçi olarak Gebze’nin trafiğinden dert yandı. Trafiğin her alanda, herkes için sorun olduğunu söyledi. Pandeminin Hasköy’e olumsuz etkilerinin olmadığını belirtirken, Hasköy’de de yaşanan en önemli sorunun trafik olduğunu dile getirdi.

Siyaset ve spor adamı olan Halil  İbrahim BAŞÇİFTCİ, öncelikli olarak başkanlığını yaptığı Hasköy Sanayi Sitesi’ni soralım, Hasköy’de faaliyetini sürdüren işletmeler pandemiden nasıl etkilendi?

Halil  İbrahim BAŞÇİFTCİ; “1996 yılında aktif bir şekilde faaliyetlerine başlayan Hasköy Sanayi Sitesi, Gebze Plastikçiler ve GOSB’a, İzmit ve İstanbul’a bağlantı yollarının bulunduğu, Gebze Otoban Gişelerine yakın bir alanda kurulu. İstanbul’da faaliyetleri kısıtlanınca Gebze’ye kaydırılan bu alanda 380 işletme faaliyet gösteriyor. Çok şükür pandemi Hasköy’e ekonomik anlamda uğramadı. Tam kapanmanın olduğu süreçte, Hasköy tam kapasite ile çalıştı. Zaman zaman uygulanan kapanma ve üretimin durması, personel çıkartma gibi durumlarda yaşanmadı. Pandemi Hasköy’ü teyet geçti diyebilirim. 380 işletmemiz de faaliyetlerini arttırarak devam ettirdi. Bizim sanayi sitemiz, genel anlamda yan sanayi olduğu için üretimin durmayacağını tahmin ediyorduk, çok şükür öyle de oldu. İşletmelerde zaman zaman elbette ki kovid vakaları oldu, 14 günlük karantinanın uygulandığı işletmelerimiz oldu ama bu kadarı da gayet normaldi. Sanayi sitemiz içinde ki sosyal mekanlar, büfeler, yemek salonları, cafeler kapatıldı. Bunu da bir şekilde işletmeler telafi etti. Ancak, Gebze’nin en önemli sorunu olan trafik, bizim içinde yıllardır büyük sorun. Konum olarak şehir trafiğinden etkilenmiyor olsak da, giriş-çıkışlarda ki sorunlar ve tıkanıklık, bize ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bazen Hasköy’den çıkmak yarım saati aşabiliyor. Burada ki trafiğe acil olarak çözüm üretilmeli”

Büyükşehir ve Gebze Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesisiniz, Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tahir Büyükakın’ın özellikle spora olan ilgisi yüksek, siz de spor kulüplerinde görevler almış biri isimsiniz, Büyükşehir ve Gebze Belediyesi’nin spora bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz, önerileriniz neler olacaktır?

Halil  İbrahim BAŞÇİFTCİ; “1965 yılında Gebze’ye gelmiş, çocukluğu, hemen hemen tüm hayatı Gebze’de geçmiş biriyim. Spora Tayfunspor Basketbol takımında oynayarak başladım, sonrasında Tayfunspor’da rahmetli Ekrem Özenir başkanımız ve o dönemin emektar isimleri ile yöneticilik yaptım. Rahmetli Şendoğan Tezyüksel Başkanımız döneminde Gebzespor’a kefilliğim ve bundan dolayı icralık dönemlerim de oldu. Gebzespor’un şampiyonluk yaşadığı dönemlerde Şevki Demirci yönetiminde yer aldım. Velhasılında sürekli sporun içinde oldum. CHP’den Gebze Belediye Meclis Üyesi olduğumuz ilk dönemlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Kocaelispor gündemi ile bir toplantısı oldu ve o toplantı da Kocaelispor’a destek olacaklarını, borçlarını ödeyerek, üst liglere çıkartmak istediklerini söyledi. Bizlerden de destek istedi. Tahir bey tüm Kocaeli kentinin desteğinden, kentte yaşayan her kesten bir lira gibi bir destek alınsa bile bu gelirle Kocaelispor’un rahata erişeceğini söyledi. Geniş kitlelerin takımları desteklemesi doğru bir yaklaşım. Ben uzun yıllardır sanayisi gelişmiş olan Gebzespor’a şunu öneriyorum, ‘Gebze’de ki her büyük işletme, OSB’ler, Sanayi Siteleri, Sanayi Kuruluşları, her kurum bir tek futbolcuyu işe alsa, bir futbolcunun masrafını karşılarsa, 30 işletme ile 30 futbolcunuzun sıkıntısıını çözersiniz, kulübün diğer giderlerini de Belediye ve Yönetim eliyle çözersiniz’ ama maalesef bu yönde samimi adım atılıp, çözüm üretilmedi. Siyaset kulüplerimize siyasi şov için, geçici başarılarla şehir turu atmak, oyunu arttırmak için el atmamalı. Siyaset kente olan sorumluluğu ve spora olan sevgisi ile kulüplere al atmalı. Kentin en önemli değeri spor kulüpleridir. Kentin reklamına, tanıtımına kulüpler büyük katkı sunmaktadır. Bugün Gebzespor üst liglerde olsa, büyük takımlar Gebze’ye maç için gelse kazanan sadece Gebzespor değil, Gebze kenti olacaktır. Spora bu mantıkla yaklaşmalı, daha çok gence hizmet etmek amaçlamalı. Bu sadece futbol olarak değil, A takım düzeyinde değil, salon sporları ve alt yapı düzeyinde de olmalı”

 

 

Gebze’de ki en önemli sorun trafik, CHP’nin Büyükşehir ve Gebze Belediye Meclis Üyesi olarak, öncelikli sorunlar arasında başka neleri gösterebilirsiniz?

Halil  İbrahim BAŞÇİFTCİ ; “trafik sorunu evet öncelikli ve Gebze’nin her bölgesi için bu sorunu sayabiliriz. Radikal adımlar atılmalı, bu konuda Gebzeli Mühendislere, Mimarlara kulak verilmeli, onların önerileri dikkate alınmalı. Bazen trafik sorununu çözmek içini atılan adımlara baktığınız da, trafik sorununu çözmek yerine daha büyük sorunlara neden olunduğunu görüyorsunuz.

Sadece trafik değil elbet, köyler mahalle statüsü kazandı, bakıyorsunuz orada da son derece yanlış uygulamalar var. Tapulaştırma ve imar çalışmasında ciddi adaletsizlikler görüyoruz. Bir standart, genel bir uygulama yerine, kişiye ve bölgeye göre değişen uygulamalar görüyoruz. Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok sorunlar var ve biz bu sorunları birlikte çözebilmek için sürekli öneriler sunuyoruz, ne yazık ki bu önerilerimiz çokta karşılık bulmuyor”

Halil İbrahim BAŞÇİFTCİ  kimdir?

1958 Ankara Nallıhan Belenören Köyü’nde doğan İbrahim BAŞÇİFTCİ  1965 yılında Gebze’ye geldi. İlkokulu Gebze’de, orta ve liseyi  Balıkesir İli,Bandırma İlçesinde  okuduktan sonra, 1977 yılında yeniden Gebze’ye geldi. Yıldız teknik Üniversitesi Kadiköy Mühendislik ve Mimarlık  Fakültesinde  İnşaat mühendislik  Bölümünü okuyan BAŞÇİFTCİ, 1982 yılında mezun olduktan sonra çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra ENKA İnşaat ve Sanayi  Anonim Şirketin  yurt içi ve yurt dışı  projelerinde  görev aldı. 1989 yılında Gebze’de BAŞÇİFTCİ  Mühendislik  ve Mimarlık Limited şirketini  kurdu. 2000 yılından itibaren Hasköy Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu üyeliği ve  Başkanlığını yapan BAŞÇİFTCİ, basketbol oynadığı Tayfunspor’da yöneticilik yaptı, Gebzespor’da da bir dönem görev alan başarılı spor adamı, CHP’de de uzun yıllar siyaset yaptı. 2019 yılında CHP Gebze Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği yapan BAŞÇİFTCİ  , evli, iki çocuk babası ve bir torun dedesidir.

 

 

 

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum