Ajans Gebze

SON DAKİKA

Genel Başkan Karaoğlu, KADER’i anlattı
Genel Başkan Karaoğlu, KADER’i anlattı
13:11
15 Mart 2021

Türkiye’nin en önemli kadın hareketlerinden birisi olan 25 yıllık bir geçmişe sahip Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), Nuray Karaoğlu’nun Genel Başkanı olması ile Türkiye çapında genişlemeye ve yeni temsilciliklerle daha çok kadına ulaşmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Tuzla KADER temsilciliğini ziyaret eden Nuray Karaoğlu, Caner Pesen’in KADER’e dair sorularını yanıtladı.

BİR ERKEK, BİR KADIN, NE EKSİK NEDE FAZLA

1997 Yılında kurulan KADER’in, temsilde adalet ve eşitlik ilkeleri üzerine kurulduğunu belirten Nuray Karaoğlu; “Kadın hakları denildiğinde, feminizm, feminizm denildiğinde de ‘erkek düşmanlığı’, ‘kadına ayrıcalık ve kadın üstünlüğü’ gibi kavramlar akla gelir. Feminizm de bu değil, kadın haklarını savunmakta bu değil, KADER bu hiç değil. Türkiye’de seçmenin yüzde 50.7 si kadın, 49.3’ü erkek. Biz bu oranlar üzerinden daha fazla kadın demiyoruz. KADER, kadın adayların temsilde eşit olmasını savunuyor. Sürekli ifade ettiğimiz fermuar sistemi var. Bir erkek aday varsa, birde kadın aday olmalı, ne eksik, ne de fazla, eşit temsil ve eşit hak istiyoruz” dedi.

GELİŞME VAR DENEBİLİR AMA…

Kadının eşit temsil hakkını elde etmesi ile bir çok sorunun ortadan kalkacağını ifade eden Karaoğlu, “kadının siyasette eşit temsil hakkını kazanması ile bir çok alanda ki kadına yönelik sorunun çözümü için önemli adım atılmış olacak. Biz sadece siyasette değil, yaşamın her alının da eşit temsil istiyoruz. Ülkemiz, kadının siyasette temsili anlamında oldukça kötü bir noktada. ‘Geri kalmış Ülke’ olarak tanımladığımız, bazı Ülkeler de bile kadının temsil hakkı, üst noktada, bu alanda Afrika Ülkesi Ruanda, yüzde 61 lik oranla ilk sırada. Türkiye yüzde 17’lik bir temsile sahip. Cumhuriyet tarihi boyunca bu oranın üzerine çıkılmamış. Son yıllarda kadının siyasette temsilinde bir gelişme var ama bu asla istenilen seviyede değil. Bunun arttırılması ve gelişmesi için daha çok çalışmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÖRGÜTLENMEYE ÖNEM VERİYORUZ

KADER’in Tuzla Temsilciliğini ziyaret eden Karaoğlu, “KADER, merkezi İstanbul olmasına rağmen Türkiye’nin bir çok şehrinde örgütlenmiş durumda. Yeni temsilciliklere, yeni arkadaşlarımızın aramıza katılmasına büyük önem veriyoruz. Kadının eşit temsiline inanmış, tüm kadınlarımızla birlikte olmak niyetindeyiz. Siyasette var olmayı amaçlayan kadınlarımıza her türlü desteğe hazırız. Kadınlarımızı bu alanda geliştirecek önemli eğitim çalışmalarımız var. Pandemi nedeni ile siyaset akademisi ve kamplarla ilgili faaliyetlerimizi durdurduk ama önümüzdeki günler de bu çalışmalarımız yeniden başlayacak” diyerek, Tuzla’dan sonra komşu İlçeler Gebze ve Darıca’da da KADER’in temsilcilikler açma, bu İlçe’de ki kadınlarla da buluşmak gibi hedefleri olduğunu dile getirdi.

Etiketler: tuzlakader karaoglu
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum