Ajans Gebze

SON DAKİKA

Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek olabiliriz
Kentsel dönüşümde Türkiye’ye örnek olabiliriz
18:43
12 Kasım 2020

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayı meclis toplantısında gündem ‘kentsel dönüşüm ve deprem’ oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kentsel dönüşüm konusunda, tüm siyasi partilerin paydaş olması gerektiğinin altını çizerek, “Kocaeli yapacağı çalışma ile Türkiye’ye örnek olabilir. Depremi yaşamış bir şehir olarak, yapacağımız çalışmalarla depreme en hazırlıklı İl olmamız gerekir” dedi.

RİSK HARİTASI ORTAYA ÇIKARILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye meclis toplantısında İzmir depremi üzerinden konuya değinen Tahir Büyükakın,  “Kentsel gelişim ve dönüşüm adı altında çalışma yapılarak, risk haritası ortaya çıkarıldı.  Meclise geçilmeden önce birkaç hususa değinmek istiyorum. Bu kentsel dönüşüm çalışmaları tüm siyasi partilerimizin ortak paydaşlığı ile yönetilmesi gereken ve STK’ların içinde olması gereken bir süreçtir. Arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda faaliyet geçeceğiz. Bu çalışmalar için ciddi kaynak gerekecek bunun içinde bazı çalışmalar yapıldı” diye belirtti.  

DÖNÜŞÜME EN HAZIR İL KOCAELİ

 Kocaeli’nin dönüşüme en hazır il olduğunu ifade eden Büyükakın, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alanında olan yerlerde valilik ile görüşme yapılacaktır. Belediye Başkanları ve ilgili tüm kamu kurumları ile sürecin yürütülmesi gerekiyor. Kocaeli belki de bu dönüşüme en hazır ildir. Kocaeli Türkiye’de depreme en dayanıklı şehir olarak inşa edilmelidir. Kamuoyunda da bildiğiniz üzere ağır hasarlı binalardan yıkılmaya başlanması gerektiği ortadadır. Bu bahsettiğimiz bu binaların metrekaresi 485 bin metrekaredir. Metrekareni maliyeti bin TL olsa 485 milyon TL yapıyor” diye belirtti  

50 MİLYON LİRALIK BİR KAYNAK ÜRETEBİLİRİZ

Dönüşüm ile ilgili finansal kısmın zor olduğunu belirten Büyükakın şunları söyledi; “Olayın ciddiyeti ortadadır. Kocaeli başaramazsa kimse başaramaz emin olun. Kocaeli‘den Türkiye’ye model açılacak çalışma ile bunu gerçekleştiririz ve Kocaeli Türkiye’de depreme en hazırlıklı il olur. Finansal ve ikna modelinin nasıl olacağı önemlidir, sonuçta oralarda oturan insanlar vardır. Riskli alan ve binalarla ilgili arsa üretme işlemini gerçekleştireceğiz fakat finansal kısmı ayarlamak zor olacaktır. Bütçemizi son dönemde ciddi anlamda güçlendirdik. Bu bütçede staratejik depremin hazırlığına öncelik bir hazırlık yapabiliriz diyorum, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 50 milyon liralık bir kaynak üretebiliriz. Bu işlemleri siyaset üstü bir mesele görerek şehrimizi depreme en hazırlıklı konuma getirerek insanımıza inşallah bu acıları yaşatmayacağız.” 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum