Ajans Gebze

SON DAKİKA

Matchgroup ihtiyaçtan doğdu, ticareti hizmete dönüştürdü
Matchgroup ihtiyaçtan doğdu, ticareti hizmete dönüştürdü
13:54
18 Haziran 2021

12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Gebze’nin en önemli inşaat firmalarından birisi olan Matchgroup, son 3 yıldır deprem bölgesinde bulunan Gebze’de sağlıklı binalar yapmak için büyük efor sarf ediyor.

Bir ihtiyaçtan doğan Matchgroup, Gebze’yi seven, Gebze’ye vefa borcu olduğunu düşünen insanlardan kurulu bir firma. Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Cihat Demirtaş, çok da içinde olmadığı inşaat sektörüne, aldığı bir dairede ki ve 600 konutun olduğu Fi Yapı’da yaşanan sıkıntılardan dolayı inşaatçı oldu. Şimdilerde ise Gebze’nin dönüşmesi ve sağlıklı binalara kavuşması için çalışma yürütüyor.

MATCHGROUP’UN DOĞUŞ HİKAYESİ

Gebze’ye 2008 yılında o dönemin etkin firmalardan birisi olan Fi Yapı, Tatlıkuyu Mahallesine büyük bir proje yapmaya başlar. 600 konutluk bu proje için mal sahibi ile daire karşılığı anlaşır, iyi reklamasyonla, yüksek fiyatlardan daireler satar. Ancak bu firma projeyi tamamlamadan sorunlar yaşar. Hak sahipleri ciddi sıkıntı ile karşı karşıya kalır, hatta o dönemlerde bu projede dairesi olanlar, küçük dokunuşlarla ucuz fiyatlarla dairelerini kiralara verirler. Nezih bir yaşam alanı için buradan konut alanlar, bir anda büyük sıkıntılarla yüz yüze kalır. Bu hak sahiplerinden birisi de Muhammed Cihat Demirtaş’tır. O sıkıntılı süreçte, hak sahibi isimlerle bir araya gelirler ve projenin eksik kalan kısmını kendileri tamamlayarak, hak sahiplerine dairelerini tam ve eksiksiz olarak teslim etmek için kolları sıvarlar. Kısa sürede ciddi mesafe kat edilir ve bugün Gebze’nin en gözde yaşam alanlarından birisi olan Fi Yapı konutları ortaya çıkar. Bu başarı sonrasında o gün kendi dairelerini kurtarmak için inşaat firması kuran ekip, Gebze’de başka projeler de yapmak için Matchgroup’u kurarlar. Yönetim Kurulu Başkanlığını Muhammed Cihat Demirtaş’ın yaptığı Matchgroup, klasik inşaat firmasından ziyade Gebze’ye değer katacak, projeler üretmek için kolları sıvar.

MATCH PLAZA FARK YARATTI

7 Ortaklı Matchgroup, Fi Yapı tecrübesini hiçbir zaman unutmadı, bir inşaat firmasının taşıdığı sorumluluğun ve güvenin her zaman farkında oldu. Ve Gebze’de fark yaratan çalışmaları hedefledi. Böylece Match Plaza doğmuş oldu. Gebze Tatlıkuyu bitişiğindeki 6 katlı plaza akıllı çalışma alanları ile Gebze’de bir ilkti. 82 adet ofisten oluşan Match Plaza’da yer alan işletmeler, sadece aylık kira ödüyor. Telefon, elektrik, temizlik, sekreterya, internet gibi hizmetlerin tamamı işletmece karşılanıyor. Match Plaza’da dikkatle uygulanan bir diğer ayrıcalık ise aynı meslek gruplarından, aynı alanda ticari faaliyet gösteren çok sayıda işletmeyi kiracı olarak kabul etmemesi. Bu örnek proje Gebze yeni Adliye karşısına da kurulurken, benzer projeler için de örnek teşkil ediyordu.

SONRA Kİ ADIMLAR

Gebze’de fark yaratan ve farkını, aynı zamanda ortaya koyan Match Plaza’dan sonra firma, iş almakta ve yeni projeler yapmakta yoğunluk yakaladı. Yapılan her proje şirketin cirosunu ve hedeflerini büyüttü. Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Cihat Demirtaş, kısa sürede alınan mesafeyi düşünerek, planlayarak kat ettiklerini belirterek, “Biz ‘Hadi bir inşaat şirketi kuralım, daire satıp para kazanalım.’ diye yola çıkmadık. Fi Yapı’da kendi dairelerimiz ve 600 hak sahibinin konutlarını kurtarmak için girdiğimiz bu yolda, bu işleri yapabileceğimizi gösterdik. Hiçbir zaman da bir standardın, dar bir yapının içinde kalmayı istemedik. Yaptığımız işin en iyisini yapmak, bu alandaki en son teknolojiyi Gebze’ye getirmek için çaba gösterdik. Akıllı ev, akıllı ofisleri Gebze’ye getirdik. Bunlar Türkiye’de ilk değildi, sadece Gebze’de yoktu. Ve hep kendimizi yenilemek, daha iyisini yapmak gibi hedefimiz oldu.” dedi.

GEBZE’YE KARŞI SORUMLULUK HİSSEDİYORUZ

Matchgroup, kısa sürede sektörde ilerleme gösterip, önemli mesafeler kat ederken, inşaat alanındaki en yüksek kalite standardını da yakaladı. Muhammed Cihat Demirtaş, son 3 yıldır deprem bölgesinde yer alan Gebze’nin hızla dönüşüme ve sağlıklı yapılara ihtiyacı olduğunu dile getiriyor. Bunu üyesi olduğu Ticaret Odası’nda dile getiriyor, yerel yönetimlerle yapılan toplantılarda, basınla buluşmasında sürekli bu konuyu işliyor. İzmir depremi sonrasında kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar hızlanırken, Demirtaş, bu bölgede ki dönüşüm zorunluluğunun yeni depremlerle gündem olmaması gerektiğini dile getirerek, “Gebze, deprem bölgesinde yer alıyor. 1999 yılında ciddi bir yıkım yaşandı. İstanbul depremi bekleniyor, Türkiye’nin geneli deprem kuşağında. Dolayısıyla Gebze’nin dönüşüm zorunluluğu yaşanan depremlerle gündeme gelmemeli. Bu sorun sürekli gündemimizde olmalı. Biz vatandaşların da asla vazgeçemeyeceğimiz gündemimiz bu olmalı, Gebze’yi, Kocaeli’yi, Türkiye’yi yönetenlerin de gündemi deprem olmalı.” dedi.

BİZ SORUMLULUK ALMAYA HAZIRIZ

Gebze için dönüşümü zorunluluk olarak gören  Demirtaş, “Ben Bitlis doğumluyum, oradan gelmişim, bir başkası başka şehirli, ama hepimizin yaşadığı yer Gebze. Ben burada evlenmiş, burada baba olmuş, Allah sağlıklı ömür verirse de hayatımın sonuna kadar da burada yaşayacağım. Gebze, bize imkanlar vermiş, evlat vermiş, eş, iş vermiş, dolayısıyla bizim de Gebze’ye bir şeyler vermemiz gerekiyor. Gebze’ye o anlamda vefa borcumuz olduğunu düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm, tek başına ticaret yada inşaatların maliyeti ile ilgili karar alınacak,  adım atılacak bir durum değil, bu konu öncelikli olarak insan sağlığı, insan canıyla ilgili bir konu ve olaya önce böyle yaklaşmak gerekli. Biz Matchgroup olarak, bu anlamda sorumluluk almaya ve adımlar atmaya hazır olduğumuzu söyledik. Hak sahipleri, yerel yönetimler ve bakanlık düzeyinde de atılacak adamlarla kentsel dönüşüm Gebze’de hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir. Kentsel dönüşüm kapsamında sadece 90 dairelik bir projenin startını verdik ama yüzlerce görüşmelerimiz, toplantılarımız oldu. Kentsel dönüşümde ki sıkıntımız örneğin 50 dairelik bir alan yıkılıp yerine sağlıklı binalar yapacağız. 50 dairelik alana yeni 50 daire yapacaksanız, burada hak sahipleri yeniden yara ödemek zorunda. Bazı projelerde 50 dairelik alana 80-90 daire yapabiliyorsanız burada sorun yok anlaşma sağlanıyor. Ama bazen de 50 dairelik alana 30-40 daire yapabiliyorsunuz o zaman hiçbir şekilde anlaşma olamıyor. O yüzden öncelikli olarak yönetmelikler kentsel dönüşümün önünü açmalı, yerel yönetimler de buna katkı sunmalı. Müteahhitler ve hak sahiplerinin de karşılıklı atacağı adımlarla dönüşüm bölgemizde son derece hızlı ve sağlıklı hayata geçebilir.” dedi.

Etiketler: match group
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum