Ajans Gebze

SON DAKİKA

RECEP KAYA İDDİALI KONUŞTU
RECEP KAYA İDDİALI KONUŞTU
14:35
18 Haziran 2021

Saadet Partisi, HAS Parti ve AK Parti Gebze İlçe Başkanlıkları yapan Recep Kaya, bu alanda bir rekora sahip. Siyaseti hep milli görüş çizgisinde yapan Kaya, tecrübeli olduğu kadar iddialı da bir siyasi kimliktir. Gebze’yi, Gebze’deki hizmetleri ve AK Parti’yi konuştuğumuz röportajda da 2023 seçimleri için son derece ciddi bir iddia da bulundu. Kaya, 2023 seçimlerinin önemini her yerde anlattıklarını belirterek, bu seçimlerde iktidarın değil, muhalefetin değişeceğini söyledi.

Sohbete başlarken 2023 seçimlerinin önemine vurgu yapan ve bu seçimlerde iktidarın değil muhalefetin değişeceğini söyleyen Recep Kaya’ya bizde muhalefetin değişmesi ile neyi kast ettiğini soruyoruz?

Recep Kaya; 2023 seçimlerinin önemini tüm teşkilatımıza, çalışma arkadaşlarımıza, partililerimize anlatıyoruz. Sadece Ülkemiz için değil bu seçimler dünya açısından da büyük önem taşıyor. Türk insanını silahla, topla, tüfekle alt edemeyeceğini anlayan, egemen güçler, Türkiye’ye 100 yıllık bir süre biçerek, kenara çekilip savaşma alanını değiştirdiler. İnancımızı ve birliğimizi sulandırma yolunu seçtiler, terör örgütleri, ajanlar ve başka enstrümanlar kullanarak ülkeyi dizayn etmeye çalıştılar. 100 yıllık süre 2023 demek ve sonuç almayı istedikleri bir döneme giriyoruz. Recep Tayyip Erdoğan diye bir lider çıktı, tüm oyunlarını bozdu. Son hamleleri ise 2023 seçimleri olacaktır. Allah’ın izniyle o oyunları da bozulacak. Ve 2023 seçimlerinde iktidar değil, muhalefet değişecek. Türkiye artık mevcut muhalefetle bir noktaya varamayacağını anladı. Bir lider çıkaramayan, alternatif üretemeyen muhalefet, 2023’te son kez Türk siyasetinde olacak. Bu seçimlerden sonra Türkiye’de muhalefet çok ciddi bir değişim yaşayacak.

Saadet Partisi ve HAS Parti deneyimlerinden sonra AK Parti İlçe Başkanı oldunuz. AK Parti Teşkilatlarında ne gibi yenilik ve değişime gittiniz?

Recep Kaya; Gebze’de üç ayrı partide İlçe Başkanlığı yaparak, bu alanda bir ilki gerçekleştirdik. Parti isimleri değişse de bizim siyasi çizgimiz hep net olmuştur. Biz bu ülkenin menfaatine olan, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan siyasi çizgide olduk, bugün de aynı yerdeyiz. AK Parti zaten önemli bir teşkilatlanma yapısına sahip, güçlü kadroları olan bir parti. Bizim bu anlamda çok ekleme, yenileme yapmamız gerekmiyordu. Ancak, pandemi koşullarında çalışma yapmak zorunda kaldık. Çok kısa sürede tüm mahalle teşkilatlarımızı yeniledik. 14 olan teşkilat sayımızı 20’ye çıkarttık. Bugün Gebze’nin 22 Merkez, 18 Köy Mahallesinde 60 mahalle teşkilatımızla birlikte çalışıyoruz. Partimizde, teşkilatlar arasında kardeşlik duygusunu arttırdık, bunun gelişmesi için ciddi çalışmalar yaptık. Pandemi, insanlığı etkileyen, Dünya’yı baştan aşağıya etkileyen bir hastalık oldu ama biz çalışmalarımızı hiçbir zaman pandemi bahanesi ile aksatmadık, ertelemedik. Çok az toplantımızı online yaptık, genel olarak tüm çalışmalarımızı pandemi kurallarına uyarak, yüz yüze yaptık. Biz tüm teşkilatlarımızdan şunu istiyoruz; kendilerine gelen tüm talep ve istekleri bizlere, yetkili yerlere taşıyacaklar. Bu onların üzerinde bir yük. Vatandaşın sorununa duyarsız kalan, bu sorunları bizlere taşımayanı yönetici olarak kabul edemeyiz, bunu da kendilerine söyledik. Önceliğimiz her zaman vatandaşımızın mutluluğu olmalıdır. Bunun yanı sıra Gebze’nin ilde ki temsil sayısını arttırdık. İki İl Başkan Yardımcısı Gebze’den, Kadın Kolları Başkanı Gebze’den bu alanda da önemli bir mesafe kat ettik.

Kurduğunuz yönetim kurulu da çok konuşuldu, partinin tecrübeli isimlerine yönetiminizde yer verdiniz. Böylesine önemli isimlerden kurulu bir yönetimi idare etmek zor olmadı mı?

Recep Kaya; ben onları yönetmiyorum ki, onlar beni yönetiyor. Tecrübeli, bilgi, birikimleri ve davamıza olan bağlılıkları ile her biri İlçe Başkanı gibi sorumluluk alıp çalışma yürütüyor. Akıllı yönetici, kaliteli isimleri yöneten, yöneticilik vasfı olan isimlere yöneticilik yapmaktır esas olan. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Evet, bugün bizim yönetimimizden, İlçe Başkanı, Belediye Başkanlığı, Vekillik yapacak, bu yeterliliği olan, buna aday olmuş abilerimiz, kardeşlerimiz var. Çok güzel bir sinerji yakaladık ve son derece uyumlu çalışmaktayız.

Recep Kaya’yı gelecekte siyasetin neresinde göreceğiz?

Recep Kaya; Her birimiz, sadece yöneticiler değil, parti üyelerimiz de çok daha etkin yerlerde hizmet etmek isteyebilir. Siyasette hedefi olmayan insan olmaz. Ancak bu işler hesapla değil, nasiple olur. Size tüm samimiyetimle söylüyorum, kişisel olarak hiçbir mevki makam, hesabım olmadı, olamaz da. Biz, siyasi mücadelemizi dava şuuru, halkımıza, vatanımıza, milletimize hizmet etme sevdası ile yaptık, öyle olmaya da devam edeceğiz. Bu dava bize bugün Gebze İlçe Başkanlığı’nda ihtiyaç duydu, bu görevi layık gördü, elimizden geldiğince en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Yarın başka bir alanda, başka bir görev verilir, o zaman da o görevi layıkıyla yapmaya gayret ederiz. Biz bunların hiçbirini hesaplayarak, amaçlayarak adımlar atmıyoruz. Bizim gayemiz ve amacımız davamıza hizmet, günde ne kadar çok Gebzelinin hayır duasını alır, sıkıntısını çözersek, biz o kadar mutlu oluruz. Tüm uğraşımız da mesai mahkumu aramadan çalışmamız da bu yüzdendir.

Gebze Belediyesi ve Büyükşehir’in iki yıllık çalışmalarını, Gebze’ye yapılan hizmetleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Recep Kaya; Pandemi koşullarında bir çalışma yapıldığı için tabiki önceliğimiz pandemi. Bu süreçte Gebze Belediyemiz de, Büyükşehir’de gerek ihtiyaç sahiplerine ulaşmada, sıkıntılarını çözümünde olsun, gerek vefa destek grupları ve sağlık çalışanlarımıza destekler olsun, gerekse de esnafımıza destek olma konusunda önemli çalışmalar yaptılar. Kimin bu süreçte ne sıkıntısı varsa çözmek için büyük gayret gösterildi. Belediyelerimizin hizmetlerini, bu yöndeki başarılı çalışmalarını da halkımız görmekte. Bir de görünmeyenler var ki, asıl bunlar daha büyük önem taşıyor. Fatih Devlet Hastanemize 20 personel verdik. Onların sözleşmeleri bu dönemde de uzatıldı. İki servisini bizlerin desteği ile hizmete açtık. Tüm sağlık personelimiz de insan üstü bir gayretle çalıştı. Ben şunu iddia ediyorum, bu süreçte Fatih Devlet Hastanemiz en seçkin özel hastanelerden daha iyi hizmet verdi. Sadece pandemi ile mücadele de değil Gebze’ye bir çok önemli proje de yapıldı. Bakanlığa devri yapılan ve çalışmaların hızla sürdüğü Gebze-Darıca metrosu, kentimizi lig atlatacak öneme sahip bir proje. Diğer tüm hizmetler yapılmamış olsa bile tek başına metro bile çığır açan, Gebze’nin tarihini değiştirecek bir çalışma. Gebze Kışla Millet Bahçesi, yıllardır çözülemeyen tapu meselesi, bu konuda köyler dahil Gebze’nin tüm tapu sorunu yıl sonuna kadar yüzde 90 bitmiş olacak.  Bal Küpü yol çalışması, Hünkar Çayırı, Gençlik Merkezi, spor sahaları, yüzme havuzu daha bir çok önemli projede hayata geçiriliyor. Trafik Gebze için büyük sorun ama mevcut şartlarda küçük dokunuşlarla büyük kolaylıklar sağlandı ama trafik konusunda daha büyük çalışmalar yapılmalı, bunun da hazırlıkları sürüyor.

Gebze’de muhalefet partilerinin tutumu onlarla olan iletişiminiz nasıl?

Recep Kaya; ben 30 yıldır siyasetin içindeyim ve önemli görevlerde de bulundum. Saadet Partisi döneminde görev yaptığımız, siyasi parti ilçe başkanları ile bugün bir araya geliyoruz, onları ziyaret ediyorum, mutlu oluyorlar. Bu görevler gelip geçici, her siyasi parti ilçe başkanımız, kendi görüşleri doğrultusunda Gebze’ye hizmet etmeye çalışıyordur. İlişkimizin her zaman saygı ölçüsünde devam etmesini istiyorum, buna özen gösteriyorum. Muhalefet eleştirecek de, karşı da çıkacak ama her adım Gebze’nin menfaatine olmalı, nezakete dikkat edilmeli. Gebze’ye yapılacak Millet Bahçesi’ndeki galericiler sitesi mesela, burada bence muhalefet bilinçli olarak sadece siyaset yapmak için bu projeye karşı çıkıyor. Oysa TOKİ’nin lojistik alan olarak ayırdığı bir bölge, Gebze’nin en büyük sorunlarından birisi olan, bugün önemli bir ihtiyaç olan galericilerin şehir içinden taşınmasını sağlayacak. Ve bu alanın Millet Bahçesi ile alakası yok, zaten bu alan hiçbir zaman Millet Bahçesi içinde olmadı. Bu alanda galericiler sitesi olması Gebze’nin kazanımıdır ve bundan dolayı Gebze Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür edilmesi gerekirken, eleştiriliyor. Gebze’nin çıkarları noktasında, ilçemizin kazanımları noktasında daha objektif yaklaşım gösteren bir muhalefet anlayışı olsun isteriz.

 

Recep Kaya kimdir?

1968 Trabzon Maçka doğumlu olan Recep Kaya, 8 kardeşin yedincisidir. İlk ve ortaokulu Trabzon’da okuduktan sonra liseyi Gebze İmam Hatip Lisesinde okudu. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu olan Kaya, otomotiv ve turizm sektörlerinde faaliyet gösterdi, halen daha turizm sektöründe faaliyet gösteriyor. Çeşitli STK’lar da görev yapan Kaya, çocuk yaşta siyaset içinde oldu, Milli Görüş geleneğini benimsemiş bir isimdir. Refah Partisi Nde 1992-97 yılları arasında İstanbul Kağıthane Gençlik Kollarında görev yaptı. 2001-2004 yılları arasında Saadet Partisi Gebze İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı, 2004-2010 yılları arasında Gebze İlçe Başkanlığı, 2010-2012 yılları arasında HAS Parti Gebze kurucu İlçe Başkanlığı,  2013-2014 yılları arası AK Parti İstişare Kurulu üyeliği, 2014-2017 yılları arası AK Parti Gebze İlçe Başkan Yardımcılığı, 2019-2020 yılları arasında AK Parti Kocaeli İl Yöneticiliği, 2020 Eylül ayından itibaren de AK Parti Gebze İlçe Başkanlığı yapmaktadır. Evli olan Recep Kaya, 4 çocuk babasıdır.


Etiketler: akparti recepkaya
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum