Ajans Gebze

SON DAKİKA

Siyaset üstü bir isim Ali Kemal Aydın
Siyaset üstü bir isim Ali Kemal Aydın
12:34
19 Haziran 2021

Ali Kemal Aydın, Gebze’nin sahip olduğu renklerinden, özel değerlerinden birisidir. Gebzelilik bilinci ön planda, hayata ve olaylara memleket penceresinden bakmasını bilen biridir. Tanıdığınız en sağlam milliyetçi de olur, haksızlık karşısında susmayan, tek başına da olsa mücadele eden bir demokrat da, dini hassasiyetleri olan bir muhafazakar da.  Tek vazgeçilmezi doğruluktur, doğrudan yana olmayı erdem bilmiş, Gebze’de geniş kesimler tarafından sevilen, saygı duyulan bir isimdir Ali Kemal Aydın.

 

HER ŞEY TİCARET ODASI İLE BAŞLADI

 

1990’lı yılları uğurlayıp, 2000’li yılları karşılarken, sanayi kenti Gebze’nin Ticaret Odası’nda Ali Kemal Aydın isimli genç bir meclis üyesi, Ticaret Odası’nı sorguluyordu. Siyaseten de, ticaret ve çevresel olarak da o zamanların Gebze’deki en güçlü figürü olan Başaran Ailesi’nin lideri İbrahim Başaran, Ticaret Odası Başkanıdır. Henüz genç bir iş adamı olan Ali Kemal, Aydın Meclisinde bulunduğu Gebze Ticaret Odası’nın içerisine düştüğü, düşürülmek istendiği yanlışlara isyan ediyordu. Tek başına yel değirmenlerine karşı bir savaş veriyordu. Sesi yüksek çıkıyordu çünkü Ali Kemal Aydın, istediğinde sesini nasıl duyuracağını iyi biliyordu. Ve Gebze Ali Kemal Aydın ismini Ticaret Odası’nda ki yanlışları, eksiklikleri dile getiren, yanlışın bir parçası olmayan, uzlaşmaz, gözü kara biri olarak tanıdı.

 

GEBZE ALİ KEMAL AYDIN’A KULAK VERDİ

 

Önce, meclisinde yer aldığı, eksiklerini bildiği Gebze Ticaret Odası’ndaki yanlışlara isyan etti, tepki gösterdi Ali Kemal Aydın. Susmadı, ses çıkardı, sesini ve tepkisini yükseltti. Trabzon doğumluydu ama Gebzeliyim. diyordu, Gebzelilik bilincini aşılıyordu. Ve Gebze için konuşmaya başladı. Söyledikleri değerliydi, anlam yüklüydü, daha iyi bir kent, daha iyi bir yaşam için konuşuyordu. Zaman içinde çok dahi iyi anlaşıldı ki, Ali Kemal Aydın, kendisi için hiçbir beklenti içinde değildi, şahsına istediği hiçbir şey yoktu, tek derdi yaşadığı kent olan Gebze içindi. 2000’li yılların başında çıktığı yolculuk içinde şunu söylemişti, “Maddi ve manevi gücümü kazandığım Gebze’ye vefa borcum var.”

 

BASINLA BULUŞMALAR

Ben değil, biz olmalıyız., “Benden bir şey olmaz, biz olursak güçlüyüz. diyen Ali Kemal Aydın, basının gücüne büyük önem veren gazeteciyi değerli bulan bir isim olarak, bölge basını ile sık sık bir araya geldi. Basınla olan birlikteliği ramazan ayı vesilesi ile iftar programına dönüştürdü. 2005-2020 yılları arasında Ali Kemal Aydın, ramazan ayının ilk haftası içinde basın mensupları ile birlikte iftar yapmaya başladı. Bu bir gelenek oldu. 15 yıl süren bu birlikteliğin tamamında Ali Kemal Aydın, hep bir noktaya dikkat çekti, “Gebze için dertlenen yöneticiler, siyasetçiler olmalı, Gebze’nin Gebze’den başka dostu yok.” belki bazı toplantıları, bazı söylemleri birbirini tekrar eder nitelikteyidi ama doğru tekti ve bu doğruyu Ali Kemal Aydın her platformda, bıkmadan usanmadan dile getiriyordu.

 

HERKESİN İLK TERCİHİ ALİ KEMAL AYDIN OLDU

 

Pandeminin olmadığı, toplu iftarların bir gelenek olduğu dönemlerdi ve ramazan ayının hemen her gününde, 3 bazen 5 toplu iftar programı olurdu. Basın mensupları genelde, iftarlar arasından seçim yapar, her iftarda, 3-5 isim bulunurdu, bölünmüşlük olurdu. Bu durum belediyelerin düzenlediği iftarlar için de geçerliydi. Ramazan iftarlarının bir tek istisnası vardı, Ali Kemal Aydın’ın düzenlediği iftar programı. Bölge de görev yapan tüm basın mensuplarının ilk tercihi Ali Kemal Aydın olurdu ve bölgede şimdiye kadar yapılmış iftar programları içerisinde en çok basın mensubunu bir araya toplamış isimdir, Ali Kemal Aydın, hem de bu alan da her yıl yeni bir rekor kırarak.

 

ALİ KEMAL AYDIN EFSANESİ BİTTİ Mİ?

 

Ali Kemal Aydın’ın iftar programına denk gelen belediye iftarları da boş kaldı, devasa şirket iftarları da, Gebze basını öyle kulak verip, öyle değerli buluyordu Ali Kemal Aydın’ı. Fakat bu iftarlar 2020 yılında pandemi ile son buldu. İftar programlarının son bulması, Ali Kemal Aydın efsanesinin son bulduğu anlamına gelmiyordu, aksine Ali Kemal Aydın, Gebze ile ilgili düşüncelerini, çalışmalarını daha güçlü bir sesle söylemek için web sitesi oluşturmuştu.  www.alikemalaydin.com.tr. adresinde Ali Kemal Aydın’ın görüşlerini, misyonunu, vizyonunu, öğretilerini bulmak mümkündü. 3 çocuk babası olan Ali Kemal Aydın, şimdilerde torun seviyor, dede olmanın güzelliklerini yaşıyor. Fakat, Gebze’nin dertleri ile dertlenmeye, Gebze’nin sorunları için sesini yükseltmeye devam ediyor, hiçbir koşulda susmayacak bir kararlılıkta.

 

GEBZE BİR ALİ KEMAL AYDIN TANIDI

1962 Trabzon doğumlu olan Ali Kemal Aydın, ticarete Gebze’de atıldı, Gebze’de evlendi, Gebze’de çocukları dünyaya geldi. Gebze’yi çok sevdi, Gebze ile bütünleşti Ali Kemal Aydın. Gebze’nin birilerinin arka bahçesi olmasına tepki gösterdi, hiçbir koşulda, hiçbir kimseden çekinmedi, sözünü esirgemedi. Çocukları çok sevdi, samimi, dürüst olan her insanla ortak noktada buluştu. Kendisini her daim ifade etmesini bildi, kendine has bir üslubu, konuşma kültürü var. Nev-i şahsına münhasır bir isim Ali Kemal Aydın. Gebze böylesine güzel ve özel bir ismi tanıdı, bu hikaye bu tanışıklık burada mı kalır, Gebze kendisine aşık olan Ali Kemal Aydın’a daha büyük ölçekte hizmet için bir yöneticilik, bir makam verir mi? Ali Kemal Aydın bunun için mücadele eder mi? Bunu zaman gösterecek. Şimdilerde kabuğuna çekilmiş gibi gözüküyor (pandemi koşulları da onu gerektiriyor) ama Ali Kemal Aydın bu, bir bakmışsınız yarın Gebze için mücadele veren bir siyasetçi olarak çıktı karşımıza.

ATATÜRK SEVGİSİ VE DUYARLILIĞI

 

Ali Kemal Aydın aktif siyaset yapar mı, siyasetin hangi penceresinde olur? Bilemeyiz. Siyaset üstü bir isim olarak tanıdığımız, doğrudan, haktan ve adaletten yana olan Ali Kemal Aydın’ın kırmızı çizgisi Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, şanlı Türk Ordusu’nun zaferler kazanmasın da büyük pay sahibi olan büyük komutan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bulunduğu her ortamda anlatan, anlatılmasına vesile olan bir isim Ali Kemal Aydın. Ve Atatürk sevgisi ile Türkiye’de çok az bulunan, yapımı ve dağıtımı ciddi bir emek isteyen 3 boyutlu Atatürk posterleri yaptırdı ve dağıttı. Maliyetine takılmadan, harcadığı paranın hiçbir şekilde hesabını yapmadan, Gebze’de 500’e yakın dostuna 3D Atatürk posterleri hediye ederek, Atatürk’e olan hayranlığını anlattı.

ALİ KEMAL AYDIN KLASİĞİ OLMUŞ SÖZLER;

  • Ben tek başıma bir hiçim, siz varsanız ben varım.
  • Paylaşılmayan bilgi, bilgi değildir.
  • Amasıyla, mummasıyla..
  • Kontrolsüz güç, güç değildir.
  • Son kullanma tarihi gelip, geçti bile.
  • Ayrıcalık ve erdemlilik.
  • Eylem ve söylemlerimiz.
  • Artısıyla, eksisiyle
  • Bana yarım olana, ben duble olurum.

 

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum