Ajans Gebze

SON DAKİKA

Siyaset yapmak, insanlıktan çıkmayı gerektirmez
Siyaset yapmak, insanlıktan çıkmayı gerektirmez
14:01
19 Haziran 2021

“Bu söz Genel Başkan Yardımcımız Nihat Ergün’e ait ama benim için de siyasi perspektifi belirleyen, oldukça önemli ve kıymetli bir söz.” diyen Memiş, “Etik değerlerden taviz vermeden, kavgacı değil uzlaştırıcı, ötekileştirmeden, kırmadan, dökmeden de siyaset yapılabileceğini Ali Babacan bizlere gösterdi, bizler de o çizgide siyaset yapma gayretindeyiz.” sözleri ile Gebze’deki çalışma prensiplerini anlattı.

Sayın Memiş sizi biraz tanıyalım, daha önce hangi partilerde siyaset yaptınız, neden DEVA Partisi?, DEVA’ya giriş hikayenizi anlatır mısınız?

Kemal Memiş: Parti üyeliklerim oldu, her zaman bir siyasi duruşum, memleketim ve yaşadığım kente dair hep bir şeyler söyledim, mücadele ettim ama aktif siyaseti Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaptım. Dilovası Belediye Başkanlığı adaylığı sürecimiz oldu. Onun dışında siyasette aktif olarak yer almadım. Türkiye’nin geleceğine dair ortaya koyduğu projeleri, demokrasi, adalet, özgürlükler ve adil bir ekonomik sistem, bizi bu partiye çeken önemli etkenlerdi. DEVA Partisi’nin kurucular kurulu da çok ilgimi çekmiş, görüşlerine, duruşuna değer verdiğim önemli isimleri bu kurulun içinde görmüştüm. Sonra Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın son derece başarılı bir Bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı süreçleri vardı. Ama hepsinden de önemlisi, siyasette yeni yüzlere şans vermesi, İstanbul İl Başkanlığı gibi önemli bir koltuğu bile sosyal medya üzerinden başvuru ile alması bizim gönlümüzdeki siyasi parti olduğunu göstermiştir. Hiç düşünmeden içinde yer alıp görev aldık.

Partinizin hedeflerinden söz eder misiniz?

Memiş; DEVA Partisi iktidar hedefliyor, öncelikli olarak bunun altını çizmek isterim. Biz muhalefet olmak, muhalefet olarak söz almak gibi bir hedefle yola çıkmadık, bizim hedefimiz iktidar olmak. Parti olarak Demokrasi ve adaleti inşa ederek, güçlü bir ekonomik sistem oluşturmak ve Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşımak gibi bir idealimiz var.

Size göre Gebze’nin en büyük sorunu nedir? Gebze’nin sorununu çözmek adına yaptığınız bir planlama var mı?

Gebze’nin trafik, sosyal mekan yetersizliği, yeşil alan eksikliği gibi önemli sorunları var ama bunların da çözümü için öncelikli olarak Gebze’nin sorunu Gebze’yi bilen tanıyan kişilerce yönetilmiyor olması.  Bunun için yönetim kurulundan arkadaşımız Semih Saraçoğlu’nun hazırlığını yaptığı bir çalıştay düzenliyoruz. Gebze Çalıştay’ı. Bu çalıştayda ki amacımız Gebze’nin fotoğrafını çekmek. Gebze’nin hangi mahallesinde ne gibi sorunu var. Köylerin ihtiyacı ne, sahilde ki beklenti ne, esnafın durumu, beklentisi nedir, ev hanımlarının beklentisi, çalışan kardeşlerimiz ne bekliyor... Biz bunu Gebze’ye bir hizmet olarak yapacağız. Gebze’ye dair parti politikalarımız da bu veriler ışığında belirlenecek. Bize talep olması durumunda bu verileri de isteyen her kurum ve kişiyle paylaşacağız.  Öyle birilerinin dediği gibi sessiz devrimler peşinde değiliz. Yapılan bir şey varsa ve o iş doğru ise; gizli, sessiz olmaz. Bu konuşarak, anlatarak olur. Gebze Belediyesi’nin en önemli sorunu da bu, diyalog yok. Sessiz devrim deniyor, devrim denen şey tam olarak ne kimsenin bildiği bir şey yok. Gebze çok daha fazlasını hak ediyor.

DEVA Partisi’nin kısa sürede Gebze’de geldiği nokta nedir? Üye sayınız, partinize olan ilgi ve çalışma ekibinizin performansından söz eder misiniz?

Memiş; DEVA Partisi olarak şunu net olarak söyleyebilirim, siyasete nitelikli insan kazandırdık. İşinde ve yaşamında başarılı insanlarla yola çıktık. Kadromuzda çok önemli isimler var. Yıpranmamış, temiz insanlar. Saha tecrübemiz eksik olabilir ama tecrübe de zamanla kazanılır. Her biri İlçe Başkanı olacak, yöneticilere sahibiz. Emir komuta zinciriyle değil, kurmay aklıyla hareket ediyoruz. Kısa sürede Gebze’deki yapılanmamızı tamamladık. Mahalle temsilcilerimizin atamasını yaptık. Son derece kullanışlı bir ilçe binamız var. Gebze merkezde 300 metrekare bir alan. Bir bay ve bir bayan personelimiz görev yapıyor, günlük mutlaka bir yöneticimiz nöbetçi oluyor. Gebze’de DEVA’ya ciddi bir ilgi var ve biz de bu ilgiye karşılık verebilmek için büyük bir özveri ile çalışıyoruz.

Türk siyasetinin en büyük sorunu nedir? DEVA Partisi öncelikli olarak neleri değiştirmeyi amaçlıyor?

Türk siyasetinin en büyük sorunu kirlilik. O yüzden Türk siyasetinin temiz ellere ihtiyacı var. Temiz işler kirli ellerle başlamaz. Temiz şeyler yapmak istiyorsak önce kendimizi temizleyeceğiz. Türk siyasetinin insanı erdemlerini unutmayan siyasetçilere ihtiyacı var. Genel Başkan Yardımcımız Nihat Ergün, “Siyaset yapmak insanlıktan çıkmayı gerektirmez.”der. Çok sevdiğim, bizim siyasi perspektifimizi oluşturan bir söz bu. Siyasette temiz, kirlilikten uzak olmayanlar, yeni ve doğru bir şey üretemez; sorun çözemez, aksine sorunun bir parçası olurlar. Oturduğu koltuğa değer katan bir dönüşüm hedefliyoruz. Bilgiye ve bilime inanan, liyakatı esas alan, işi ehline veren bir siyasi yapılanma amaçlıyoruz. Özgürlükler, demokrasi, insan hakları, eşit ve adil bir liman ekonomi içinde çözüm oluşturur, Türkiye ancak bu sayede ayağa kalkıp şahlanır.

Kemal Memiş kimdir?

1975 Van Erciş doğumlu olan Kemal Memiş 1982 yılında Dilovası ilçesine yerleşti. İlk ve ortaokulu Dilovası'nda liseyi Sarkuysan ve Yahya Kaplan Liselerinde tamamladı. Bütün öğrenim hayatı Kocaeli'nde geçmiştir.

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin ilk mezunlarından olan Kemal Memiş, avukatlık stajı ardından serbest avukatlığa başlamış ve Tavşancıl Belediyesinde Hukuk Danışmanlığı, Dilovası Belediyesinde Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Spor kulübü başkanlığı, baro temsilciliği, lise yıllarından beri, siyasi ve birçok kültürel faaliyetin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundu.

Memiş, çeşitli partilerde yöneticilik yapmış, belediye başkan adayı olmuştur. Gebze'de Hukuki Danışmanlık ve Avukatlık Bürosu olup serbest avukatlık yapan Kemal Memiş; evli ve dört çocuk babasıdır.


Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum