Ajans Gebze

SON DAKİKA

TÜRKKAN DA İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA SORDU:
TÜRKKAN DA İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’YA SORDU:
10:07
25 Eylül 2020

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlunun düğününe yaklaşık 1.500 kişi katıldı. Düğünde salgın tedbirlerine uyulmaması nedeni ile düğün sahibi Yaman’a, yemek şirketine ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne Dilovası Kaymakamlığı ceza kesti.

Ancak işin ilginci; düğüne ceza kesen Kaymakam Mustafa Asım Alkan da düğüne katıldı. Konuyu TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

Kaymakam Alkan, salgın tedbirlerine uyulmadığı gerekçesi ile ceza verilen bu düğüne tedbirlere uyulmamasına rağmen neden katıldı?

Önergesinde;

“AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin Yaman 5 Eylül 2020 günü evlenmiş, yaklaşık 1.500 kişinin katıldığı düğünde koronavirüs salgınına rağmen tedbirlere uyulmadığı basında yer almıştır.” diyen Türkkan,  

“Düğün ile ilgili basında çıkan haberlerin ardından gelen tepkiler üzerine Dilovası Kaymakamlığı’nın, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, pandemi tedbirlerine aykırı davranılmasına göz yumduğu için 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’na dayalı olarak en üst limitten 6.360 TL, düğün sahibi Yaman’a ve yemek şirketine de 3.180 TL para cezası verdiği haberleri yine basında yer almıştır.” diye yazdı. 

Türkkan, “Kaymakamlığın ceza kestiği düğüne Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın da katıldığı belirtilmiştir.” dedi. 

İşte Türkkan’ın soruları:

1-AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin Yaman’ın 5 Eylül 2020 günü düzenlenen ve yaklaşık 1.500 kişinin katıldığı düğünde koronavirüs salgınına rağmen tedbirlere uyulmaması nedeni ile Dilovası Kaymakamlığı tarafından Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre Hıfzıssıhha Kurulu Kararı’na dayalı olarak en üst limitten 6.360 TL, düğün sahibi Yaman’a ve yemek şirketine de 3.180 TL para cezası verildiği doğru mudur?

2-Kaymakamlığın ceza kestiği düğüne Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın da katıldığı doğru mudur, Kaymakam Alkan, salgın tedbirlerine uyulmadığı gerekçesi ile ceza verilen bu düğüne tedbirlere uyulmamasına rağmen neden katılmıştır?

3-Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan kendisine de ceza kesmiş midir?

4-Tedbirlere uyulmaması nedeni ile Dilovası Kaymakamlığı tarafından kesilen cezalar ne zaman tahsil edilecektir.

Etiketler:
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum