Ajans Gebze

SON DAKİKA

Ülkücü önce ahlaklı olmalıdır
Ülkücü önce ahlaklı olmalıdır
13:24
18 Haziran 2021

“Vatanını ve bayrağını seven her vatandaşımız ülkücüdür, Ülkü Ocakları, tüm ülkücülerin evidir.” diyen Gebze Ülkü Ocakları Başkanı Yavuz Kocagöz, ülkücünün tanımını yaparken de, “Ülkücü her şeyden önce ahlaklı olacak. Ahlakı olmayanın ülküsü de olmaz, vatanı, dini de olmaz. Gebze Ülkü Ocakları olarak önceliğimiz de ahlaklı gençlik yetiştirmektir.” dedi.

Uzun yıllar amatör takımlarda futbol oynayan, Gebze ve Darıca’da spor camiasının, beyefendi kişiliği ile tanıdığı Yavuz Kocagöz, yaklaşık bir yıldır Gebze Ülkü Ocakları Başkanlığı yapıyor. Kocagöz ile Gebze ve Darıca’daki gençliği ve Ülkü Ocaklarını konuştuk.

Bize Ülkü Ocaklarından biraz söz eder misiniz?

Yavuz Kocagöz; Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, 1968 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşu ve dünyanın yaşayan en önemli gençlik hareketidir. Başta MHP Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin ve Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız Ahmet Yiğit Yıldırım beyefendinin sonuna kadar yanında ve emrindeyiz. Türkiye'nin hemen her yerinde, her bölgesinde örgütlenmesi olan, gençlerin sahip çıktığı, Türk ülküsüne hizmete kendisini adamış bir oluşumdur.

Genel anlamda Ülkü Ocakları ve özelde de Gebze Ülkü Ocakları’nın çalışma sisteminden, ilkelerinden söz eder misiniz?

Yavuz Kocagöz; Ülkü Ocakları’nın çok fazla öyle Gebze, Kocaeli, İstanbul gibi ayrımı olmaz. Ülkü Ocakları’nın çalışma prensibi, hedef ve amaçları Türkiye’nin her yerinde aynıdır. Genel Merkezimiz ve Genel Başkanımızın duruşu, bizim duruşumuzdur. Bizim töremiz bunu emre eder, bunu uygun görüyor. Ülkü Ocaklarına farklı düşüncelerle gelen gençler olabilir, burayı bir güç, sosyal alan olarak görenler olabilir. Fakat bizim Ülkü Ocakları olarak ilkelerimiz, prensiplerimiz vardır, bunlardan hiçbir şekilde taviz verilemez. Kendini Türk gören, vatanını ve bayrağını seven her insanın kendisini ifade edebileceği, kendisine yer bulacağı bir vakıftır Ülkü Ocakları. Ülkü Ocaklarında asla ırkçılık olmaz, olamaz. Allah davası güden bir harekatız ve Allah davasının olduğu yerde ırkçılık olamaz. Bizim gençlerimize milli değerlerimizi öğretme ve sevdirme gibi bir hedefimiz olduğu gibi, kardeşlerimizin eğitim hayatlarına da katkı sunmayı amaçlıyoruz. Ülkü Ocaklarındaki kardeşlerimizde aradığımız en önemli özellikte ahlaktır. ‘Ahlakı olmayanın dinide olmaz, vatan sevgisi de olmaz.’ bu anlayışla öncelikli olarak ahlaklı gençler yetiştirmek, ülkesini, bayrağını seven, dinine bağlı nesiller yetişmesine katkı sunmak en önemli idealimizdir.

Gebze Ülkü Ocakları’nın faaliyetlerinden, kurumlarla olan ilişkilerinden söz eder misiniz?

Yavuz Kocagöz; pandemi döneminde Ülkü Ocakları Başkanı olup, yönetim kurduk. Pandemi tüm dünyayı etkisine alırken, bizim de saha çalışmalarımızı olumsuz etkilemiştir. Ancak, biz bu süreçte hiçbir günümüzü boş geçirmedik. Geldiğimiz günden itibaren, her Perşembe şehitlerimiz için mevlüt okuttuk. Bunu hiçbir zaman, hiçbir mazerete sığınmaksızın, her Perşembe yaptık. Pandemi de vefa destek gruplarına eleman katkısı sağladık. Gebze’nin 40 mahallesine de girdik. Gençlik yapılanmamızı, mahalle teşkilatlarımızı oluşturduk. Ramazanda özellikle sosyal yardımlarda bulunduk. Ülkücü dostlarımızın destekleri ile 300 ramazan kolisi, 30 bin liralık maddi desteği, ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Liderimiz Dr. Devlet Bahçeli’nin askıda ekmek projesi kapsamında onlarca bakkal ve fırında askıda ekmek uygulamasına destek verdik. Gebze’deki tüm kuramlara ziyaretlerde bulunduk, hiçbir kurumla olumsuzluk yaşamadık. Tüm kurumlarla güzel ilişkiler kurduk. Bizim bölgemiz gençlerine hizmet etmek, onların ahlaklı, vatan ve milletini seven, dinine bağlı insanlar olmasından başka bir amacımız olmadığı gibi, bu konuda kimseden de ekstra talebimiz olmuyor, bu nedenle tüm kurumlarla saygı-sevgi çerçevesinde gelişen sağlıklı ilişkilerimiz var.

Ülkü Ocakları Başkanı olarak gençlerle ilgili neler söylemek istersin?

Yavuz Kocagöz; gençlerimizin bir kısmı internet öğretisi, bir kısmı tv dizisi etkisi ile batının olumsuz yanlarına özenir durumda. Bizim de sahada gördüğümüz kadarı ile gençler kolay paraya ulaşmak, güç gösterisinde bulunmak gibi heveslere sahip. Belli bir güce sahip olmak adına Ülkü Ocakları’nı mesken edinenler de olmuştur. Ancak, biz gençlerimizin gelişimine, dinlerine ve vatanlarına sahip çıkmaları yönünde yoğun bir eğitim faaliyeti sürdürüyoruz. Son derece önemli sonuçlarda aldık.

Uzun yıllar bölgemiz de futbol oynadın, gençlere sporla ilgili neler söylersin?

Yavuz Kocagöz; Gebzespor alt yapısından başlayarak, Darıca GB, Kalespor, Darıcaspor, Dilovasıspor gibi takımların formasını giydim. Spor, sadece başarı için değil, sağlık içinde olmazsa olmazdır. Gençlerimizi yeteneklerinin olduğu her alanda spor yapmaları için teşvik ediyoruz. Bu henüz çalışma aşamasında ama şunun müjdesini vereyim, Gebze’de Turanspor’u kurarak, liglere katılmak gibi bir projemiz var. Pandemi sonrası bu projemize hız vereceğiz. Darıca GB’nin 3. Lig mücadelesini keyifle takip ederken, Gebzespor’un amatörde olmasının üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu kulübün altyapısında forma giymiş, bölgemiz sporuna değer veren birisi ve  bir Gebzeli olarak en büyük dileğimiz Gebzespor’un bir an önce üst liglere çıkmasıdır.

 

Yavuz Kocagöz kimdir?

1987 Gebze doğumlu, aslen Gümüşhaneli olan Yavuz Kocagöz, İlk, orta ve liseyi Gebze ve Darıca’da okudu. İşletme mezunu olan Kocagöz, uzun süre bölgemiz amatör takımlarında forma giydi. Darıca Ülkü Ocaklarında bir süre görev yaptıktan sonra 2020 yılında Gebze Ülkü Ocakları Başkanı olan Yavuz Kocagöz evli ve iki çocuk babasıdır.


Etiketler: mhp yavuzpala
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum